Şarkılarla “Arap Baharı”

“Gazeteci Gözüyle” adlı programı TRT-Türk’te Ocak 2010-Ocak 2013 tarihleri arasında hafta içi her gün hazırlayıp sunmuştum. En sevdiğim kısmı ise programın sonu için bulup yayınladığım video-kliplerdi.  Örneğin, 25 Ocak 2012’de Mısır’da Hüsnü Mübarek rejimine karşı başlayan ve hızla bütün bölgeye yayılan isyan dalgası boyunca, ben de sosyal medya aracılığıyla bölge ülkelerindeki sanatçıların bu isyanlar için yazıp söylemeye başladıkları “Arap Baharı” ya da “devrim” şarkılarının peşine düşmüştüm.  Bulduklarımı da Türkçe altyazı ile programın sonunda yayınlıyordum. İşte bu şarkılardan bir seçki:

  • Mısır: Mısırlı şarkıcı ve söz yazarı Aida el Ayyubi ile Mısırlı rock grubu Cairokee’nin Tahrir Meydanı ayaklanması için yazdıkları Meydan adlı bu şarkı, bestesiyle de güftesiyle de çok güzel
  • Libya: Arap isyanları Libya’ya da yayıldıktan sonra Trablus için yazılan bu şarkının maalesef kim tarafından söylendiğini bulamadım. Yayın arşivini taramam lazım. Umarım bir gün yapabilirim:
  • Tunus: Tunuslu bir grup şarkıcının biraraya gelip hazırladıkları bu şarkının sözleri Arap halklarının isyanının gerisindeki saikleri ne güzel anlatıyor:
  • Filistin: Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, daha önce de birkaç kez yaptığı gibi BM’den bağımsız Filistin devletini tanımasını ve tam üyelik verilmesini isteyeceğini açıklamış, bu kez Eylül 2012’ye tarih vermişti. Akabinde bağımsız devlet olmayı bekleyen Filistinlilerin haleti ruhiyesine ışık tutan bir şarkı “Eylül Devleti” yayınlandı (Filistin nihayet 30 Kasım 2012’de İsrail ve ABD’nin tepkisine karşın Genel Kurul’da 138 ülkenin oyuyla, örgütte ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü kazandı):
  • Mavi Marmara için şarkı: Arap isyanlarından önce, 3 kasım 2011’de, Khaki Mustafa adlı ABD’de yaşyan Filistinli rapçının Türk arkadaşı ile birlikte Mavi Marmara gemisi için yazdığı şarkıyı yayınlamıştım. Program konuğum ise 23 Mayıs 2017’de kaybettiğimiz, çok kıymet verdiğim bir insan olan, gazeteci yazar Akif Emre’ydi. Akif’i rahmetle anarak paylaşıyorum:

 

 

Comments are closed.